Instytucje obowiązane i beneficjenci rzeczywiści- co nowego w … polskim języku ustawowym.
Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w pierwszym półroczu 2021 roku zlikwidowano 82,9 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.
Po części to rezultat covidowych lockdownów, w wielu przypadkach to efekt wprowadzanego Polskiego Ładu.
Spora część „likwidatorów” przekształca działalności w spółki prawa handlowego.
Jednym z obowiązków powyższych, o którym w natłoku spraw do załatwienia nie wszyscy pamiętają, jest zgłoszenie spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
Zgłoszenie należy dokonać w terminie 7 dni od nadania numeru KRS, co jest równoznaczne z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Przy okazji: wnioski o wpis KRS przyjmuje już jedynie drogą elektroniczną. Ewentualne pomyłki i zaniedbania w postaci braku załączników, uzupełniamy …tradycyjnie.
Zgłoszenie beneficjent może dokonać na stronie crbr.podatki.gov.pl. I nie mogą zrobić tego za niego biura rachunkowe, które są instytucjami obowiązanymi, do zadań których należy sprawdzanie beneficjentów.
Natomiast na podstawie podpisanych przed przedsiębiorców pełnomocnictw, mogą ich reprezentować w Urzędach Skarbowych i w ZUS-ie.
Nowe zasady- nowe terminy (językowe tym razem) !
Przywołane wprowadzono na rzecz przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmy (ustawa z dnia 1 marca 2018 r.)
Więcej informacji można zdobyć podczas bezpośredniego kontaktu z naszym biurem:
516 746 493